28 Eki '16

bu benim köyüm ekibi

0 Shares

ÇİZGİ FİLM KÖYÜ

Antalya’nın Kaş ilçesinde Sahilkılınçlı ( köyü) mahallesinde çizgi film okulu açıldı.
Projenin mimarı Fatih Küçük, resim öğretmenliği mezunu, gezgin bir genç adam. Yüksek lisans eğitimini sinema ve televizyon üzerine yapmış. Tez konusu olarak, Japon anime ve çizgi filmlerini seçmiş. Öncelikle Ukrayna, Rusya, Belarus, Kore, Tayvan ve Japonya’da araştırmalar yapmış.

Stüdyoları, çizgi film merkezlerini ziyaret etmiş. Yüksek lisans çalışmasını bitirmesinin ardından son iki buçuk seneyi Türkiye’nin 79 şehrinde köy okullarına duvar resimleri yaparak geçirmiş. Türkiye’de çizgi film alanında ciddi herhangi bir çalışma olmadığını fark edince bir proje başlatmaya karar vermiş ve yer bakmaya koyulmuş. Kaş Kaymakamlığı, Sahilkılınçlı mahallesinde zeytin ve badem ağaçlı bir arazide eski bir köy okulunu tahsis edince çizgi film okulu için çalışmalar başlamış. Okula verilen emeğin çoğu, kendi çabaları… Ve nihayet kaymakamlık ile ortaklaşa yürütülen ‘Cartoon Mill‘ (Çizgi Film Değirmeni) projesi, 15 Ekim’de resmi açılışını yapmış:

fatih-kucuk-4 “Gönüllüler yardım etti, bağışta bulunan insanlar oldu. Stüdyoları bir değirmenin içine inşa ettik. Kütüphane çalışmalarımız ise devam ediyor. Burada çizgi film üreteceğiz. Çocuklar ve profesyoneller için çalışma grupları oluşturulacak.”

Burada amaçları, bilgisayar destekli animasyonlar yapmak değil. Çizgi Film Değirmeni’nde çocuklar çizim yapacak. Çocukların okulda yapacağı çizimlerin çizgi filme dönüştürülmesi planlanıyor. Stüdyolar da bu amaca hizmet edecek şekilde kurulmuş:

“Türkiye’de yapılan çizgi filmler, görgü kurallarının öğretilmesi için yapılıyor. Biz, kültür, astronomi gibi alanlarda çalışma yapmak, çocuklara bilimsel ve evrensel değerleri iletmek istiyoruz. Mesaj verme kaygımız yok. Türkiye’yi çizgi film piyasasına sokmayı umuyoruz.”

Okula bağış yapanlar var ancak bu bağışlar yeterli düzeyde değil. Eksiklikler hâlâ var. Özellikle kitap bağışına çok ihtiyaç duyuyorlar. Ticari kaygı gütmeyen okul, Türkiye’nin her yerinden her hafta üç öğrenci ve bir öğretmen ağırlayacak. Öğrenciler resim yarışmasında derece kazananlar arasından seçilecek. Mesela bu hafta, Van’da bir yarışma düzenlenecek:

fatih-kucuk-3Kaymakam Bilgihan Bayar, “Proje kapsamında ülke çapından çocukları burada misafir edeceğiz. Onlara çizgi film çizerliğini öğreteceğiz. İçlerinde kabiliyetli olanlar varsa bu alanda uzmanlaşması için yönlendireceğiz. Yakın bir zamanda dünya çapında ünlü çizgi film çizerlerini buraya davet edip, uluslararası bir çizgi film festivalini planlayarak öncelikle ülkemizin adını, bütün dünyada duyurmak istiyoruz. Ülkemizin bu noktadaki eksikliğini giderip, katkıda bulunacağız” diye konuştu.

Çizer başvuruları almaya başlayan okul, çizgi film üzerine araştırma yapmak isteyenleri bekliyor. Okulun kurucusu 30 yaşındaki Fatih Küçük, okul işleyişini oturttuktan sonra gezginliğe devam etmeyi planlıyor. Ancak o zamana kadar, okulun desteklerinize ihtiyacı var.

Yazının kaynağı : Hürriyet gazetesi internet sayfası ve listelist com

About bu benim köyüm ekibi

Related Posts

Leave a Reply

*