EKOLOJİK KADIN KÖYÜ
11 Mar '15

bu benim köyüm ekibi

0 Shares

EKOLOJİK KADIN KÖYÜ

Şanlıurfa’nın Harran İlçesi, bir ilke evsahipliği yapmaya hazırlanıyor. Şiddet mağduru ve yakınlarından destek görmeyen kadınlar için Harrand’a; “Yasaklı Apartman/Ekolojik Kadın Köyü” kuruluyor.

Türkiye ve dünyada bir ilk olacak projenin ilham kaynağı, yazar Hüzün Yücel’in gerçek bir hikayeden yola çıkarak kaleme aldığı “Yasaklı Apartman” romanı. Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, kendisine ait 15 dönümlük araziyi bu proje için tahsis etti. Mimar Yard. Doç. Dr. Gülay Yedekçi’nin çizdiği proje doğrultusunda araziye, Harran’ın ekolojik yapısına uygun olarak kerpiç evler yapılacak. Evlerin 1 yıl içinde bitirilmesi planlanıyor.

MESLEK KURSLARI

Evlerin dağılımı, yukarıdan bakıldığında bir ağaç şeklini oluşturacak. Müstakil olarak inşa edilecek evlerde 100 kadın çocuğuyla birlikte kalabilecek. Köye, evlerin dışında eğitim, rehabilitasyon ve spor merkezleri de yapılacak. Eğitim merkezlerinde kadınlara sertifika programlı el işi, biçki dikiş, takı tasarım gibi meslek kursları düzenlenecek. Kadınlar bir yandan meslek edinecek, bir yandan da toprağı ekip tarımcılık yapacak.

Harran şehir merkezine 2 kilometre uzaklıkta kurulacak köye sığınan kadınlar, çalışırken kazandıkları paraları hesaplarına yatırılacak. Köyden meslek sahibi olarak ayrılan kadına TOKİ’yle işbirliği yapılarak, biriken parasıyla ev alınacak.

‘ACİL MÜDAHALE MERKEZİ’

Kadın Ekolojik Köyü’nde yapılacaklar bununla sınırlı değil. Köyde bir de “Acil Müdahale Merkezi” kurulacak. Tecavüz mağduru kadınlar, yasal haklarını kullandıklarında son derece zorlu bir süreçten geçiyor, başvurduğu kurumlara başından geçenleri tekrar tekrar anlatmak durumunda kalıyorlar. Köyde oluşturulacak birimle, mağdur kadınlar, bu süreçlerden geçmeden, direkt olarak kolluk, savcı, sağlık ekipleri ve psikolog gözetiminde yaşadığı travmayı bir kerede anlatacak. Hukuki süreç yetkililer tarafından takip edilerek kadın mağdur edilmeyecek. Köyde bir de “Kadın Utanç Müzesi” kurulacak.

About bu benim köyüm ekibi

Related Posts

There are 2 Comments.

  1. Selam güzel insanlar.ben giyim hocasıyım.bu köye belki yapabileceğim katkı olabilir ilerde.maddî imkanım yok.ama emeğimle olabilir.birde nacizane fikrimi söylemek istiyorum.utanç müzesinin madur kadınların dibinde kurulmadı psikolojik olarak uygun gelmedi bana.sevgiler

  2. Sena Doğru
    23:20 26 Mart 2015

    Merhaba, çok güzel bir proje kaatı sanatıyla uğraşıyorum aynı zamanda kağıt rölyef yapıyorum bu konuda ders verebilirim bir faydam olursa sevinirim sevgiler.

Leave a Reply

*