12 May '15

bu benim köyüm ekibi

0 Shares

GEZGİNİN GÖZÜNDEN DÜNYA KÖYLERİ – VENEDİK KÖRFEZİNDE BİR ADA, BURANO 1. BÖLÜM

VENEDİK KÖRFEZİNDE BİR ADA, BURANO / 1. BÖLÜM
“HAYATTA KALMA GENİ “

Bugün size şirinler köyünden bahsetmek istiyorum.

Adı bu değil elbette ama kendisi öyle bir yer. Yine bir ada köyü. Köyümüz Adriyatik kıyılarında Venedik körfezinde,. Adı “Burano”

Venedik körfezindeki irili ufaklı onlarca adadan biri. Komşusu Murano ve Torchello adalarıyla birlikte bölgenin en eski yerleşimi.

Şirin köyümüz bir adada. Daha doğrusu adanın tamamı bir köy, minik bir ada. Ada deyince yanlış anlaşılmasın. Bizim Ege’nin, Marmara’nın adaları gibi dağları, tepeleri, çayırları, bayırları olan bir ada değil, dümdüz bir toprak parçası . Venedik körfezindeki pek çok minik adacık gibi bu da binlerce yıl boyunca nehirlerin, dağlardan taşıyıp körfeze biriktirdiği alüvyonun çamurun sıkışmasıyla oluşmuş.

Deniz seviyesinden bir karış yüksekte bataklıklar ortasında küçük toprak birikintileri düşünün. Bölgenin ilginç bir özelliği de suların yükselip alçalması.

Zamanına denk gelirseniz denizin ortasında kendiliğinden ortaya çıkan kara parçaları görebiliyorsunuz yada kara zannettiğiniz topraklar birkaç saat sonra deniz oluveriyor.

Kıyılarda sazlık ve bataklıklar var. Burayı ilk gördüğümde merak etmiştim. İtalyada bunca güzel verimli toprak varken  hangi akla hizmetle bu insanlar buraya gelip yerleşmiş diye.

Kim olduklarını ve neden geldiklerini öğrenince de onlara hak vermiş ve saygı duymuştum.

Ege’de avcıların güzel bir sözü vardır bu tür yaşaması zor yerler için “Yorgun domuz eğlenmez” derler. Yani öyle kötü bir yerdir ki en zor şartlarda yaşamayı başaran domuz bile en çaresiz yaralı olduğu halinde dahi orada durup soluklanmaz, dinlenmez, öylesine kötüdür.

İşte bu topraklara, bu sazlık bataklıklara gelip yerleşenlerde keyiften değil mecburiyetten yerleşmişler.

Bu insanlar, binlerce yıl önce Venedik’in kara tarafında,  Alplerin eteklerindeki verimli topraklarda yaşamışlar, nehirlerin kıyısında  sulak bereketli topraklarda tarım yapmışlar, hayvan yetiştirmişler.

Ama sonrası bildik hikaye, işgalci kuzey kavimleri…

Dünya tarihine baktığımızda belirli büyük periodlarda kuzey kavimlerinin güneye sıcak ve bereketli topraklara göçtüğünü görürüz. Kimi zaman boş topraklara göç, kimi zaman da sahipli toprakların işgali.

Nedir bu kuzey kavimlerinin zoru, diye bakınca aslında onları da anlamak zor değil.

Emir büyük yerden geliyor!!!

“ Hayatta kalma geni”

Sevgiyle kalın.

İsmail Erbaş

 

 

   İsmail Erbaş’ın Köşe yazıları için TIKLAYIN

YAZININ II. BÖLÜMÜ İÇİN TIKLAYIN

YAZININ III . BÖLÜMÜ İÇİN TIKLAYIN

 

 

About bu benim köyüm ekibi

Related Posts

Leave a Reply

*