15 Ara '14

bu benim köyüm ekibi

0 Shares

İŞTE YAŞAM

BİR TARİHİ SEMTDE GEZİNTİ-YELDEĞİRMENİ DUVAR RESİMLERİ

Çocuklarımın ikisi de internette moda olan instagramda fotoğraflarını yayınlıyorlar. Bana da zaman zaman çektikleri fotoğrafları gösteriyorlar. Çektikleri fotoğraflardan duvar resimleri çok ilgimi çekiyordu. Bu resimlerin nerede olduğu sorduğumda:
– Kadıköy’de, Yeldeğirmeni semtinde, dediler.
Aklıma takıldı bir kere bu duvar resimleri.Gerçi internete girip görebilirdim ama
yerinde görmek insana başka duygular verir.Kadıköy’e bir iş için gitmem gerekti. Fırsat bu fırsat deyip fotoğraf makinamı da yanıma aldım. Ne zamandır dış mekanlarda fotoğraf çekmiyordum. Benim için bir değişiklik olacaktı. Bu gezi için sağ dizim su koyverirmiydi bilemiyorum; ama bir yiğitlik yaptım işte.
Çocuklarımın çalıştığı işyerlerine gelmeden önce moda tarafında duvar resimleri de varmı, diye, bir dolaştım. Duvar resimlerini moda tarafında göremedim. İşyerine geldim çocuklarıma moda tarafında hiç duvar resmi olmadığını söyleyince bana bütün duvar resimlerinin Yeldeğirmeni tarafında olduğunu söylediler. Bayağı meraklandım. Yeldeğirmeni’nde neler oluyordu. Bu duvar resimleri yapmak nerden çıkmıştı. Kim akıl etmişse çok iyi etmiş. Bir müddet sonra çocuklarla vedalaştım ve fotoğraf makinam omuzumda asılı, yola koyulduk.
İstanbul’lu olup ta bu yaşıma kadar Yeldeğirmeni’ne hiç gitmemiştim. Zira bu güne kadar oralarda hiç işim olmamıştı. Bir yabancı gibi daldım sokaklarına. Altı yolun bir ucundan girdim. Çevre o kadar değişmiş ki. Avrupa’daki gibi sokaklara taşan kahve, çeşitli fast food ve dönerci dolu bir yer olmuş. Gelen giden bir karmaşa..Yollar ve oturulacak mekanlar çoğunluğu gençlerle dolu… O sokak bu sokak derken semtin daha içlerine doğru ilerledim. Yeni binaların arasında sıkışıp kalmış eski evlerin hüzünlü duruşuna üzüldüm. Bir zamanlar hayat dolu bu evler terk edilmiş. Kimisi yıkılacak gibi. Yanındaki yeni binalara yaslanmışlar adeta yardım isterler gibi.. Yıkılan eski binaların yerlerine oto parklar yapılmış. Yanlarındaki binaların boş cepheleri boydan boya duvar resimleri ile kaplanmış. O kadar enterasan resimler var ki görülmeye değer.Yeldeğirmeni bir tarihi semt. Çok eski binalar var. Bir çok taş binanın güzelliğine dakikalarca baktım ve resimler çektim.
Bu duvar resimleri ile ilgili elinizde nerede olduğuna dair bir bilgi yoksa çok resmi bulup göremezsiniz. Gezintiyi bir plan dahilinde yapmakta fayda var.
Böyle dolaşırken denize dikey inen sokaklardan birine geldim.Deniz tarafına baktığınzda Haydarpaşa mendireğini görebiliyorsunuz. Bugüzel manzarayı seyretmek için biraz durdum.Bir müddet sonra Kadıköy iskelesine yanaşmakta olan bir vapur göründü..Hemen fotoğraf makinamı ayarladım ve peşpeşe resimler çektim.Çok güzel bir görüntüydü.
Ön planda hayatın karmaşası resmin ortasında vapurun bir bölümü ve arka planda, Istanbul tarafında iki büyük yapının sulueti.. çektiğim kareye bakarken içimden bu kadar yorgunluğa değdi dedim.
Bu duvar resimleri orada ne kadar kalır bilinmez. Zamanın o yıpratıcı zalimliğine ne kadar dayanırlar. Birde bizim tarihi koruyamayan bir toplum olduğumuz düşünürseniz bu güzellikler eninde sonunda yok olacak.Yok olmadan görmek anılarınıza güzellikler katmak isterseniz durmayın, gidin bir tatil günü.
Eğer fotoğraf meraklısı iseniz takın makinanızı boynunuza ve dalın Yeldeğirmeni’nin tarih kokan sokaklarına. Çok ilginç kareler çekeceğinize eminim
Bir tavsiyem daha olacak; resimlerin bazıları sabah bazıları öğleden sonra ışığı tam alıyor,resimlerinizde gölge istemez iseniz bu işe sabahtan başlamanızı öneririm.
Haydi kolay gelsin..
Hasan Gündüz ARIKAN

???????????????????????????????     KIRAATHANE YAZILARI

 

 DSC04515 YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN TIKLAYIN

About bu benim köyüm ekibi

Related Posts

Leave a Reply

*