22 Oca '16

bu benim köyüm ekibi

0 Shares

TUVALDEKİ KÖY / MUTLULUĞUN PEŞİNDEKİ RESSAM

Anadolu köylüsünü konu edinen ressamları incelediğimiz bu köşemizde bu sefer Turgut Zaim’i konuk edeceğiz. Türkiye resminin gerçekçi ilk beş ressamı arasındadır sanatçımız. Diğer gerçekçi ressamlarımıza göre Zaim’in gerçekçiliği pek iyimserdir. Hem iyimser olup da hem gerçekçi ressam nasıl olur demeyin, oluyor işte. Neşe, huzur, dinginlik, mutluluk da hayatın gerçekleridir çünkü. Gelin biraz çetrefilli de olsa, daha yakından inceleyelim bu iyimser gerçekçiliği.
Genelde çok tartışılan konulardan biridir, sanatçının yaratım sürecindeki sancısı. Yaratım sancısı, çelişkilerle dolu bir çağın tanıklığıyla katmerleşerek artar çoğu zaman.  Ünlü Sovyet eleştirmen Lunaçarski, Renoir üzerine yaptığı bir inceleme yazısında; Yaşama sevincini renklerle ve biçimlerle tuvallere aktaran ressamları da gerçekçilik akımı içinde incelemek gerektiğini vurgular. Kent yaşamının bunaltıcı yanlarını eserlerine taşımak yerine hayatın güzelliklerini göstermeyi bilinçli tercih etmekte gerçekçi bir bakışın farklı bir yansımasıdır.
Turgut Zaim’in çocukluğu birinci dünya savaşına denk düşer. İstanbul doğumludur ve Osmanlının son dönemlerinin de tanığıdır. Akademi de İbrahim Çallının öğrencisi olmuştur. Cumhuriyetin ilk genç kuşak ressamları arasındadır anlayacağınız. Böyle dönemlerin tanığı olan sanatçıların eserlerindeki duygu çok daha derinliklidir. Çünkü yaşamın gerçeği böyle dönemlerde kendini daha çok ele verir. Duygusu daha çeşitlidir.
Akademik eğitime de ayak uyduramaz bir türlü. Kafası daha çok yeni kurulan Cumhuriyetin sanatını yapmakla meşguldür. Türk sanatlarına, Uzakdoğu, Çin ve Japon sanatlarını inceler. Kökleri olan bir sanatın izini sürmek istemektedir. Öğrencilik yılları bitmeden, kısa bir süre Konya’da gezici resim öğretmenliği yapar. Anadolu kültürü üzerine araştırma yapan bilim adamlarının (A.Gabriel) fikirlerinden etkilenir. Daha sonraları halk kültürüne gönül veren uzmanlarla ( A. K.Tecer, M. Sarısözen) yakın dostluklar kurdu.
1930‘lu yıllarda Ankara’ya yerleşti. Bu yöreyi, yaşam zenginliğiyle resimlerinin değişmez teması haline getirdi. Yeni biçim arayışlarına girdi. Özgün baskı resimler yaptı. Ancak resimleri Anadolu insanına dışarıdan bakan; kentli sanatçı bakış açısının ötesine geçemedi bir türlü. Her ne kadar Turgut Zaim’in figürlerindeki eller şehirli eli gibi nasırsız da olsa, Anadolu köy yaşantısını resimlerine taşıması ve batı özentisi sanata karşı daha bizden olana yönelmesi açısından önemli bir sanatçımızdır.

Mesut EREN

 .

.

Turgut Zaim  (1906, – 1974 )

.

 

 SERGİ SALONU

 

                           Yörükler

 

          

Türbeli Kompozisyon                       Beşik

 

 

        

Hamur Açan Kadın                       Yaylada Yörükler

Erciyes’e Tırmanış

 

 

 

 

 

About bu benim köyüm ekibi

Related Posts

Leave a Reply

*