28 Eki '16

bu benim köyüm ekibi

0 Shares

TUVALDEKİ KÖY / NEŞET GÜNAL ANADOLU’YU RESMEDEN RESSAM

Türkiye resminin dünya çapındaki en önemli temsilcisi olan Neşet Günal’ı konu edineceğim bu yazımda. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin 12 Eylül sonrası YÖK’ün kurban edilip, üniversiteye dönüştürülmesi sonucu, sakal bıyık yasağını protesto etmesi sonucu bırakmıştı hocalığı. Ben Mimar Sinan Üniversitesine başladığımda Neşet Hoca yoktu ama etkisi halen okulun koridorlarında dolaşıyordu.

Neşet Hoca’yı ilk sergim vesilesiyle tanıdım yıllar önce. Yaşarken tanıma fırsatı bulmamdan dolayı da kendimi şanslı hissediyorum ayrıca. Kendisiyle daha önce tanışmadığımdan dolayı, büyük bir tedirginlik içinde ilk sergimin davetiyesini yollamıştım 1993 yılında. Beni telefonla arayıp gelmek istediğini söyledi. Heyecandan ne dediğimi bile hatırlamıyorum şimdi. Çünkü son yıllarında iyice kendi kabuğuna çekilmişti. Beni onurlandırması bir yana, sanatçı kişiliğin nasıl davranması gerektiği konusunda örnek tavır sergilemişti. O bu toprakları ve bu toprağın insanlarını her zaman çok sevmiş ve değer vermişti. İşte Neşet Günal’ın sanatının büyüklüğünün sırrı bu erdemli tutkusunda yatıyordu.

Resim yaparken çok büyük sancılar çektiğini söylerdi büyük usta. Bu sancıların yarısı yaratım süreciyle ilgiliyken diğer yarısı da böyle bir coğrafyanın acılarla dolu gerçekliğine tanıklık etmesiyle ilgiliydi kanımca.  Nevşehir den kalkıp akademiye gelişi ve buradan da Paris’e devlet bursuyla gitmesi o kadar da kolay süreçler değil elbette. Avrupa sanatının çağdaş yönelimlerini yakından incelemiş ama yurduna döndüğünde, bu toprakların insanının dramını sanatının merkezine koymuş bir sanatçı.

Bu anlamda Anadolu’yu en iyi resmeden ressamdır da kendisi. Çünkü Neşet Günal’ın figürleri yaşadığı coğrafyanın bir parçası, coğrafyası da figürlerinin.  Figürleri için toprak insanları tanımlaması tam da yerine oturan bir tanımlamadır bu bakımdan. Gelenekselmiş gibi duran resim tarzı son derece güçlü soyutlamalar içermektedir. Toprağın insanlarını daha iyi ifade edebilmek için tuvallerinin zeminine ince kum karışımı bir astar atmayı tercih etmiştir.

Nazım Hikmet’in ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’  destanının görselleştirilmesidir adeta. Kör Hasan’ın oğlu, odun taşıyanlar, saban süren köylü, duvar dibi ve benzeri temalar ustanın sevdiği konular arasında. 12 Eylül faşizmi sürecini anlattığı korkuluklar serisi resimleri de yine bu toprakların imgelerinden devşirilerek oluşturulmuş resimlerdir. Bu serisinde sanatçı, korkuluğun altındaki çocuklar çalışması ile Türkiye toplumunun yeni eğitim sistemini yıllar öncesinden görmüş gibidir adeta.

Mesut Eren

neset-gunal-2

 

neset-gunal-6  neset-gunal-basakci-tablosu-kartpostal  zng01-1296581519

Neşet Günal

 

 

About bu benim köyüm ekibi

Related Posts

Leave a Reply

*