23 Nis '15

bu benim köyüm ekibi

0 Shares

YEDEKSUBAY ÖĞRETMENİN KÖY ANILARI (1960-1962) “ SABUN NEÇİ? “

Köyde sabun kullanan pek yok. Bu da Yusuf gilin dükkanındaki sabun paketlerinin hiç açılmayışından anlıyorum.soruyorum Yusuf gile.
 -Sabun pek satılmıyor galiba.
 -He hocam.Daha ziyade lif satılıyor.
 Lif temizlik yapmayan yalnız  kaplardaki kaba kiri alan kökten yapılmış bir nesne. Köylü aydan aya yıkanırken bir sabun kullanır o kadar. Hele tuvalete gittikten sonra elleri sabunla yıkamak gibi bir adetleri yok. küçük abdestlerini yaptıktan sonra yerden biraz kar alıp ellerini ovuşturdu mu tamam oldu bitti.
 Bulaşık kaplarını kum ve toprakla temizliyorlar. Kirli çamaşırlarda sabun yüzü görmezler. Çamaşırlar sıcak suyun içine batırılıp çıkarılarak bir taşın üstüne konarak vura vura temizlenir. Artık ne kadar temizlenirse o kadar temiz. Bir kaç kere kirli çamaşırlarımı yıkatmaları için çocuklara verdim. Yanında sabunda verdiğim zaman almadılar. Ertesi gün çamaşırlar geldiğinde suya batırılıp çıkarılmış gömleklerin yakasındaki kirler duruyordu.
 -Bunları ne ile yıkadınız?
 gerine gerine :
-Lifle yıkadık hocam.
-Sabun verdim niçin almadın?
 -Sabun neki hocam . Lif daha iyi yıkar çamaşırları.
 Köylüye yıkatırsam temiz çamaşır giyemeyeceğimi anlamıştım. Çamaşırları kendim yıkıyordum artık. Bol köpüren sabunla ne güzel de oluyor. Misler gibi.
köylünün bu kadar temizlik şartlarından yoksun oluşu can sıkıcı. Her türlü hastalık temizlenmemekten geliyor. Müslümanlığın temel şartlarından biride
temizlik olduğuna göre köylü bunu neden uygulamaz şaşıyorum. Aklım almıyor.
HASAN GÜNDÜZ ARIKAN
  Aşkale / Erzurum 1960-62

 

DSC05841 - Kopya

YAZARIN DİĞER YAZILARI İÇİN TIKLAYIN

About bu benim köyüm ekibi

Related Posts

Leave a Reply

*