30 Eki '16

bu benim köyüm ekibi

0 Shares

ZÜRBİYE; AFYONKARAHİSAR SOFRASINDAN

Afyonkarahisar, yemek kültürü olarak zengin çeşitliliğe sahip bir ilimizdir. Bunu Bolu’dan sonra en çok aşçı yetiştirmesi ile kanıtlamıştır.

“Zürbiye ” yemeği ya da bilinen diğer adıyla soğan aşı, et ile soğanın harika birlikteliğinden doğan zengin bir lezzet şölenidir.
Lezzetin doruklarına çıkmak için öncelikle arpacık soğanına ihtiyacımız bulunuyor. Yarım kg kadar soğan sert halden yumuşak hale geçiş aşamasında kaynatılma işlemi sonlandırılmalı. Kaynatmada ileri aşamalara geçilmesi durumunda soğan lapası elde ederiz ki bu da ” Zürbiye ” yapmak için gerekli değildir.
Soğanla izdivaç için hazırlanan bir kg. dana eti sesli tencerede ( çoğu zaman düdüklü tencere denilmektedir ) geçireceği bir saati için üzerini örtecek kadar su alarak sakinleşmeye çalışır. Bir saat sonunda sıkıntıdan buhar çıkartmaya başlarsa bilin ki 30 dakika geçireceği kısık ateşe alınma zamanı gelmiştir.

Diğer yanda yine kısık ateşte eriyen iki kaşık tereyağı birer kaşık domates ve biber salçası ile bu izdivaca sos olmak için hazırlanırlar.

Dana eti suyundan arınıp başka tencereye kurulur ve soğanını bekler. Sevgili soğanlarımızda tencereye girdikten sonra lezzeti bütünleyen o an için hazırlanmış sos dökülür. Dışarıda kalan et suyunun yarısıda tencereye akar, kısa bir süre ılıman bir ateşte on dakika kadar kalırlar. Pişirme mutlu sonla biter. Bu birliktelikten doğan ” Zürbiye ” ağızlara lezzet olarak dalga dalga yayılır.

About bu benim köyüm ekibi

Related Posts

Leave a Reply

*